Chodník slávnych

Eva Matejková

Eva Matejková

Je to uznávaná slovenská herečka a zároveň manželka herca Mariána Slováka. V roku 1972 absolvovala štúdium herectva na VŠMU. Od roku 1972 do 1991 bola členkou Divadla Andreja Bagara v Nitre. V súčasnosti pôsobí ako členka činohry Novej scény v Bratislave. Účinkovala napríklad vo filme Sýkorka, kde stvárnila Teovu matku. Zahrala si aj svokru v seriáli Susedia. Slovenská herečka Eva Matejková je divákom známa z televíznych obrazoviek, aj z divadelného javiska. Najhlbší vzťah ju viaže k Divadlu Andreja Bagara (DAB) v Nitre.

 

„Najkrajšie obdobie môjho života bolo v Nitre a v nitrianskom divadle. To sú len samé superlatívy, už som to povedala asi tisíckrát. Nitra je moje najmilovanejšie mesto a DAB najmilovanejšie divadlo. Najkrajšie úlohy som hrala tu. Moje srdce zostalo v Nitre a tak to zostane navždy.“

 

Eva Matejková sa narodila 2. júna 1950 vo Zvolene. Od mala vystupovala v miestnom súbore s môťovskými ochotníkmi, popri tom sa venovala atletike, tancovala vo folklórnom súbore Marína. Medzi ochotníkmi ju uvidel režisér zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského

(DJGT) Peter Jezný. Tak sa dostala do profesionálneho divadla. Ešte ako gymnazistku si ju v

DJGT všimli profesori z bratislavskej Vysokej školy múzických umení (VŠMU) Karol Zachar, Mikuláš Huba, Viliam Záborský a prof. Sýkorová. Ponúkli jej štúdium na VŠMU.

 

Štúdium na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave absolvovala v roku 1972 a nastúpila do DAB v Nitre. V tom istom roku sa zosobášila aj so svojím hereckým kolegom Mariánom Slovákom, s ktorým sa spoznali už počas prijímacích pohovorov na vysokú školu. Obaja potom pôsobili v nitrianskom súbore v rovnakom čase – teda v rokoch 1972 až 1991.

 

Ešte pred novembrom 1989 odišla Matejková s manželom do bratislavskej Novej scény (NS). Spolu účinkovali vo viacerých drámach. Zahrala si v muzikáloch Donaha! a Fidlikant na streche. V divadle Astorka Korzo ’90 si zahrala hlavnú úlohu v hre Drahá pani profesorka (2002), v divadle Aréna účinkovala v hrách Mikve (2009) a 33 variácií (2011). V roku 2009 sa Matejková vrátila aj do nitrianskeho divadla ako hosťujúca herečka.

Televízni diváci ju poznajú z filmov: Rozmajrín (1969), Prešporská kasáreň maľovaná (1975), Americká tragédia (1976), Výmysly uja elektróna (1978), Cukor (1982), Lekár umierajúceho času (1983), Svědek umírajícího času (1990), Rozruch na onkológii (1991), Najdúch (1992), Zlatohláska (1994), O hlúpej žene (1996) a i. Účinkovala tiež v televíznych seriáloch Za mestskými múrmi (1998), Susedia (2006), Zlomok sekundy, Nevinní, Druhý dych (všetky 2011), Búrlivé víno (2012) a i.

 

 

Od roku 1991 pôsobila Eva Matejková v bratislavskom divadle Nová Scéna. Nezabudnuteľná bola jej postava Goldy v legendárnom muzikáli Fidlikant na streche, ktorý tu v roku 2007 inscenoval režisér Jozef Bednárik. Mimochodom prvý raz, v roku 1996, uviedol toto predstavenie amerických autorov Jerryho Bocka, Josepha Steina a Sheldona Harnicka práve v Nitre.Práve v Nitre našli zázemie, množstvo priateľov, medzi ktorých patril aj Jozef Bednárik. Vďaka nemu si s manželom naplnili svoje herecké sny. Tento vzťah Eva Matejková nazýva bratsko-sesterským. Pre Jozefa Bednárika robila choreografie do jeho ochotníckych predstavení v Zelenči.

 

Eva Matejková tu vytvorila množstvo výrazných postáv, z ktorých možno spomenúť aspoň ocenené herecké kreácie: Postavu Čerta v nitrianskom naštudovaní legendárnej inscenácie Jánošík abo Na skle maľované Ernesta Brylla a Katarzyny Gärtnerovej, za ktorú Matejková získala cenu Slovenského literárneho fondu. O rok neskôr Fond ocenil jej postavu Žofy v Kákošovej hre Dom pre najmladšieho syna. V roku 1977 získala cenu Janka Borodáča za postavu Aľony v Roščinovej hre Muž a žena. Zväz slovenských dramatických umelcov (ZSDU) ocenil jej postavu Thaisy v hre Williama Shakespeara Perikles, kráľ tyrský (1984), a tiež rolu Zojky v hre Michaila Bulgakova Zojkin byt (1985).

 

Do DAB v Nitre sa Matejková vrátila aj ako hosťujúca herečka – zahrala si napríklad Ľubov Andrejevnu Ranevskú v známom Čechovovom Višňovom sade.

 

Pred kamerou sa Eva Matejková objavila prvý raz v televíznom filme Karola L. Zachara Rozmajrín (1969). Hrala v klasickej rozprávke Karola Spišáka Sezam, otvor sa! (1974), ten istý režisér ju obsadil aj do komédie Sladké bezvládie (1978). V roku 1980 hrala v televíznej adaptácii Gorkého hry Falošný peniaz v réžii Blaha Uhlára. Postavu vdovy vytvorila vo vojnovom príbehu Igora Ciela Podivné okolnosti (1982), do povojnového obdobia bol sitovaný aj film Cukor, ktorý v tom istom roku nakrútil Stanislav Párnický.

 

Eva Matejková si zahrala v Dunajských rozprávkach Jozefa Bednárika (1988), v dráme Vladimíra Štrica Ulice bez mena (1989), v známom filme Miloslava Luthera Svedok umierajúceho času (1990), vo filme Hon na čarodejnice (Martin Kákoš, 1993). Zatiaľ poslednými sú v jej filmografii snímky Dušana Trančíka Zima kúzelníkov (2006) a čierna komédia Jozefa Paštéku Mŕtvola musí zomrieť (2011).

 

V posledných rokoch sa Eva Matejková venuje najmä seriálovej tvorbe. Diváci ju mohli vidieť v seriáloch Búrlivé víno, Zoo, Susedia, či najnovšie v seriáli Strážmajster Topinka.

 

Spolu s manželom, hercom Mariánom Slovákom, majú tri deti: Samuel (1975, bývalý futbalista a tréner), Stanislav (1977, herec a režisér), Svetlana (1986, divadelná herečka).