Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Katolícky Kostol Sv. Mikuláša so zvonicou

Kostol Sv. Mikuláša so zvonicou

Kostol sv. Mikuláša Ranogotický-rímskokatolícky kostol z 13.storočia (r.1263) v časti Hájniky. Maľby vo vnútri sú dielom slovenského maliara Jozefa Hanulu. Je najstaršou architektonickou pamiatkou v meste. Murovaná zvonica pred kostolom z roku 1512, v ktorej je umiestnený jeden z najstarších a najväčších zvonov na Slovensku. 

Interiér kultúrnej pamiatky

Priestor kostola Sv. Mikuláša nie je rozľahlý. Pôsobí však ušľachtilým dojmom. Priestor postačoval pre hájnickú farnosť, keď do nej okrem veriacich z Hájnik patrili aj veriaci z Rybár, Veľkej Lúky, Hronseka, Lukavice, Sampora a tiež z Kováčovej. Keďže na veži kostola boli kedysi aj hodiny a v blízkosti kostola sa nachádzali škola, hostinec, kaštiele, pošta a iné stavby, bol tento priestor ako malé námestíčko. Kostol má jednoloďový priestor s bočnou kaplnkou, polygonálny uzáver presbytéria a valene zaklenetú sakristiu. Presbytérium je zaklenuté rebrovou krížovou klenbou s raz vyžľabeným profilom.

Z gotických detailov sa zachoval kamenný portál vedúci do sakristie s neskorogotickým oblúkom oslieho chrbta, južný portál lode s gotickým lomeným oblúkom a bohato profilovanými prútmi. Svätyňa je štvorcová s tromi stenami osemuholníka. Osvetlená je oknami, na ktorých je aj vitráž. Sakristia s polkruhovou povalou pôsobí nízkym dojmom. Pomerne mohutný triumfálny oblúk je uzavretý lomeným.

Do roku 1692 stála na priečnom tráme kalvária. Loď nie je veľká. Povala spočíva v štyroch polkruhoch na stĺpe stojacom v strede lode. Okná majú polkruhový oblúk a jedno z nich je úzke. Južný vchod má oblúk neorománskeho slohu. Na severnej strane kostola bol pôvodne kamer postavený v 15.storočí. Tento zmenili na bočnú kaplnku zasvätenú Panne Márii, prístupnú z lode a to špicatým vstupom. Je to pozdĺžna plocha, klenutá podobne ako vo svätyni, navzájom skríženými rebrami. Má dve okná a otvory v lomení vyjadrujú pozdnegotický sloh.   Zo západnej strany je k nej napojená malá prístavba a valene zaklenutým priestorom, ktorá slúžila ako sýpka. Prehliadka kostola je pre veriacich naplnená mnohými umeleckými i duchovnými dojmami .

                Viac:    http://sliac.fara.sk/


 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka