Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Folklórne združenie Pohronec

Folklórne združenie Pohronec

Jedným z najvýznamnejších prejavom duchovného života každého národa  je uchovávanie a prezentácia ľudovej kultúry. Najvýznamnejšie  miesto v ľudových tradíciách mali  ľudové piesne.

Vznikali od najstarších čias a pri rôznych príležitostiach. Spájali  sa v nich radosť, smútok, láska i poézia.  Piesne boli vždy výpoveďou doby.  Ľudia si piesňou pomáhali pri ťažkej práci, skrývali do nej starosti, ale i radosti a túžby, ktoré denne prežívali.

So zámerom postupne zmapovať a oživovať folklórne tradície, piesne a tance Horného Pohronia, čo sú okolité obce Banskej Bystrice /Horné Pršany, Selce, Šalková, Badín, Kalište a Baláže/  vzniklo v Sliači 9. 6. 2017  Folklórne združenie Pohronec  založené štyrmi zanietenými folkloristkami  - bývalými členkami folklórnej skupiny Javory a Liesky z Badína. Združenie je organizačnou súčasťou Mestského kultúrneho strediska Sliač.fsz pohronec.jpg

Prvé vystúpenie sa uskutočnilo na podujatí Sliačske jesenné chuťovky s folklórom 2017. V súčasnoti tvorí členskú základňu 18 stálych členov a vystupujú nielen na  podujatiach mesta Sliač, ale aj na podujatiach v rámci regiónu. Čepčenie nevesty v Selciach, Oslava životného jubilea na Strážach, Najkrajšie chvíle s mojimi starými rodičmi, Prijatie jubilantov mesta Sliač, Vianočný program pre Jednotu dôchodcov,  Vianočný program pre Domov pre seniorov Sliač,  Sliačske fašiangy.  Peknou prezentáciou mesta bola aj účasť FZ Pohronec  na Dolnianskom folklórnom plese v Príbelciach, kde  vystupoval ako hosť programu.   

   V marci 2018  FZ Pohronec získalo strieborné pásmo na regionálnej prehliadke "Nositelia tradícií " v Brezne. 

Umeleckou vedúcou a dušou celého združenia je Janka Kováčiková, ktorá združila okolo seba zanietených folkloristov, ktorí chcú svojimi vystúpeniami  spríjemniť kultúrne podujatia a zachovávať tradície v meste Sliač.

FZ POhronec  v.jpg

 

Kontak pre záujemcov o členstvo vo FZ Pohronec 0908913172.  

 


 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka